Ako vybrať antivírusový program?

Kúpili ste si nový počítač alebo mobilný telefón a chcete ho čo najlepšie zabezpečiť? Alebo hľadáte antivírusovú ochranu pre svoje staršie zariadenia? Dobre porozmýšľajte a nechajte sa pri nákupe inšpirovať naším radcom.

Kúpili ste si nový počítač alebo mobilný telefón a chcete ho čo najlepšie zabezpečiť? Alebo hľadáte antivírusovú ochranu pre svoje staršie zariadenia? Dobre porozmýšľajte a nechajte sa pri nákupe inšpirovať naším radcom.

Doba čítania 8 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy antivírusových programov

Elektronická licencia

Elektronická licencia antivírusového programu vám umožní inštaláciu ochrany ihneď po jej zaplatení.

  • Licencia na jedno aj viac zariadení

  • Možnosť nákupu licencie od 1 roka

  • Po zaplatení obdržíte elektronický kľúč k licencii

  • Vyššia obstarávacia cena pri nákupe 1 licencie na 1 rok

Antivírus v krabici

Antivírus v krabici vám bude doručený na uvedenú adresu potom, čo si ho objednáte, prípadne aj zaplatíte.

  • Je možné si zakúpiť licenciu pre viac počítačov či mobilných telefónov

  • Predplatné od 1 roka

  • Antivírusový kód máte fyzicky v ruke

  • Vyššie náklady na obstaranie

Upgrade antivírusového programu

Upgrade antivírusového programu vám umožní používať najnovší verziu antivírusového softvéru.

  • Aktualizácia ručne či automaticky

  • Po zakúpení licencie

  • Pre maximálne zabezpečenie zariadenia

  • Niekedy je nutné pre upgrade zaslať pôvodný kľúč k licencii predajcovi prostredníctvom e-mailu

Predĺženie licencie

Predĺžiť si licenciu môžete aj predtým, než vám tá pôvodná vyprší.

  • Automatické predĺženie po zaplatení

  • Obvykle nie je nutné znovu zadávať kód

  • Predĺženie na 1 rok, ale aj na viac rokov

Podľa čoho vybrať

Počet a typ licencií a doba ochrany

Počet a typ licencií

Hľadáte antivírusovú ochranu pre celú domácnosť? V tom prípade si zakúpte antivírus s vyšším počtom licencií. Na slovenskom trhu sú dostupné licencie pre jedno, dve, tri aj viac zariadení. Ak si zakúpite antivírus na jeden počítač alebo mobilný telefón, do druhého zariadenia ho už nenainštalujete.

Tiež zvážte, či si kupujete licenciu do domácnosti alebo do firmy. Pre domácnosť sú určené licencie pre súkromné ​​osoby, pre firmy potom licencie na komerčné využitie, ktoré bývajú drahšie. V žiadnom prípade však nesmiete používať súkromnú licenciu na firemný počítač alebo mobilný telefón.

Doba ochrany

Licenciu zakúpite na jeden rok, dva roky, ale aj na dlhšiu dobu. Čím dlhší čas zvolíte, tým budete mať výhodnejšiu cenu.

Zaťaženie počítača

Každý antivírus vyžaduje určitý výkon počítača. Aby antivírus spĺňal svoj účel, musíte si postrážiť, aby nespomaľoval výkon počítača, výkon a rýchlosť reakcie pri bežnom používaní počítača, a tiež aby disponoval rýchlym skenerom. Moderné bezpečnostné programy už v dnešnej dobe neprehľadávajú počítač niekoľko hodín, ako tomu bolo predtým, ale skenovanie im trvá len pár (desiatok) minút.

Náročnosť navigácie

Pre pohodlnú obsluhu antivírusového programu je potrebné, aby bolo jeho užívateľské prostredie čo najpríjemnejšie a jednoduché. Zvoľte si taký antivírus, ktorý je prehľadný a umožňuje vám bez najmenších problémov ovládať všetky funkcie. Iste oceníte napríklad funkciu stráženie detí. Tak svojim deťom zamedzíte prístup na niektoré stránky, prípadne obmedzíte v počítači určité funkcie, ktoré by dieťa nemalo vykonávať.

Kúpte si antivírus, ktorý budete môcť ľahko ovládať a ktorý bude v jazyku, ktorému dobre rozumiete.

Užívateľská podpora

Niekedy sa môže stať, že antivírus z ničoho nič prestane fungovať. V tom prípade vyhľadajte užívateľskú podporu. Ak neovládate žiadny cudzí jazyk, potom si vyberte antivírus so slovenskou užívateľskou podporou. Tá môže prebiehať tromi spôsobmi:

  • Telefonicky - jednoducho zavoláte na zákaznícku linku

  • E-mailom - na stránkach poskytovateľa antivírusu by mal byť uvedený e-mailový kontakt

  • Live chat - niekedy je možné kontaktovať zákaznícku podporu cez live chat, ktorý nájdete na oficiálnych stránkach poskytovateľa

Funkcie

Ktoré funkcie u antivírusového softvéru oceníte najviac?

  • Správca hesiel - heslá, ktoré si nepamätáte, si môžete uložiť do zabezpečenej zložky či priestoru, kam sa nikto iný ako vy nedostane

  • Cloudové úložisko - predstavuje zabezpečený priestor, kam si ukladáte dôležité súbory a zložky

  • Rodičovská kontrola - rodičia majú prehľad o tom, čo ich dieťa na počítači robí, a zároveň môžu uzamknúť nevhodné internetové stránky alebo zložky v počítači

  • Ochrana VPN pripojenia - vaše pripojenie k verejným sieťam bude zabezpečené

Typ skenera

Pri výbere antivírusu hrá dôležitú úlohu aj skener. Skener prehľadáva súbory v počítači, následne detekuje nebezpečenstvo a odstraňuje ho. Pred nákupom si preto overte, aká je spoľahlivosť skenera. Rovnako si zistite, či skener funguje aj bez pripojenia k internetu. U niektorých skenerov klesá spoľahlivosť bez pripojenia až o tridsať percent.

Rezidentný štít

Rezidentný štít monitoruje činnosť užívateľa zariadenia na internete a detekuje nebezpečenstvo. Pokiaľ funguje správne, potom vám rezidentný štít okamžite znemožní prístup na nebezpečné stránky, prípadne zablokuje aplikáciu. Pred nákupom antivírusu sa preto pozrite, akú úspešnosť rezidentný štít má. Väčšinou sa pohybuje okolo 80 %.

Rezidentný štít dokáže odhaliť aj hrozby pochádzajúce z pripojených externých diskov či flash diskov.

Rýchlosť aktualizácie databázy

Akonáhle skener odhalí hrozbu, hrá sa o čas. Čím rýchlejšie antivírus zareaguje, tým pochopiteľne lepšie. Antivírus musí zabezpečiť a zlikvidovať hrozbu v čo najkratšom čase. Bohužiaľ sa niekedy stáva, že reaguje príliš pomaly a medzi detekciou hrozby a jej likvidáciou môže byť rozdiel niekoľkých dní.

Pri nákupe antivírusu hrá prím najmä rýchlosť detekcie hrozieb a rýchlosť ich likvidácie.

Najčastejšie typy vírusov

Ktoré typy vírusov môžu váš počítač alebo mobilný telefón potrápiť najčastejšie?

Adware

Adware má podobu vyskakovacích okien či napríklad bannerov. Pokiaľ na reklamu kliknete a do počítača si nainštalujete napríklad program poskytovaný zadarmo, zároveň s ním si niekedy nainštalujete aj aplikáciu na spúšťanie týchto vyskakovacích reklám.

Malware

Jeho účelom je vniknúť do počítača alebo ho poškodiť. Obvykle má podobu trójskeho koňa či rootkitu. Tieto vírusy si do počítača nahráte tak, že kliknete na nejaký odkaz alebo otvoríte napadnutý súbor.

Phishing

Phishing je v dnešnej dobe veľmi častou hrozbou. Jeho cieľom je z vás vylákať citlivé dáta a to najčastejšie pomocou SMS správ, správ na sociálnych sieťach alebo pomocou e-mailovej komunikácie. E-mailová komunikácia sa tvári ako oficiálny dokument od nejakej veľkej inštitúcie, napríklad telefónneho operátora alebo banky, ale keď si rozkliknete odosielateľa e-mailu, zistíte, že ide o podvodnú adresu. Na sociálnych sieťach vám zase správy prichádzajú tak, že pôsobia, ako by boli od vašich priateľov alebo známych. Tí ale s touto podvodnou komunikáciou nemajú nič spoločné.

Ransomware

Ransomware je program, ktorý vás má pripraviť o peniaze vydieraním. Vírus napadne váš počítač, zašifruje vaše dáta a následne ste kontaktovaní s tým, že pokiaľ nezaplatíte príslušnú čiastku, ku svojim dátam sa nedostanete.

Spyware

Tento vírus od vás získava citlivé údaje prostredníctvom internetu. Že ho máte v počítači, spoznáte tak, že vám na obrazovke neustále vyskakujú najrôznejšie reklamy v slovenskom, anglickom či ruskom jazyku, prípadne je váš počítač výrazne spomalený.

Najčastejšie otázky

Nikdy neviete, či sa na externom úložisku, ako sú externé disky, flash disky alebo pamäťové karty, nenachádza nejaký vírus. Rovnako nikdy nepripájajte k svojmu mobilnému telefónu cudzí USB kábel.

Iste, antivírusová ochrana je v prípade mobilných telefónov rovnako dôležitá ako pri počítačoch. Práve mobilné telefóny sú tie, v ktorých používate sociálne siete a internet najčastejšie. Zároveň na nich máte mobilné bankovníctvo a ďalšie citlivé prístupy.

Bohužiaľ nie. Programy sa môžu navzájom rušiť a tak sa ľahko stane, že ani jeden nebude fungovať na sto percent.

Je to akýsi múr medzi internetom a počítačom. Býva súčasťou antivírusových programov alebo operačných systémov. Chráni vás proti takmer všetkým hrozbám a ponúka lepšiu kontrolu nad odchádzajúcimi a taktiež aj prichádzajúcimi dátami. Akonáhle firewall zistí nejaké nezrovnalosti, spojenie medzi hackerom a vaším počítačom preruší.